wtorek, 17 grudnia 2013

Bluzeczka z motylem i pomysł na wykończenie dekoltu z użyciem gumki-nitki.

Witajcie!
Farba na bluzce wyschła i dziś ją uszyłam (bluzkę nie farbę). A jak sobie tak szyłam to wpadłam na ciekawy pomysł na wykończenie brzegów dekoltu i ramion. Ponieważ bluzka jest specjalnie zaprojektowana jako bluzka domowa (akurat... ale cicho sza!) to postanowiłam wykończyć dekolt tylko overlockiem wszywając jednocześnie w szew gumkę-nitkę.
Początkowo miała być lamówka ale okazało się, że mam jej za mało :o więc złapałam gumkę-nitkę i nie zrobiło mi różnicy, że jest różowa :-)


Gumkę wszywałam równolegle do obrzucania brzegów ściegiem overlockowym, prowadząc ją przy brzegu materiału. Ścieg obrzuca brzeg, zostawiając w tym miejscu tunelik, w którym zmieściłyby się trzy takie gumki-nitki.


Tak wygląda brzeg zawierający już gumkę-nitkę.


Gumkę dość mocno naciągałam.


Pewną trudność stanowiło rozpoczęcie wszywania i zakończenie, tak aby dawało ono gwarancję, że gumka w przyszłości w trakcie noszenia nie wysunie się z tunelika. 
Wpadłam na pomysł, że można po pierwsze, zacząć ją wszywać chowając w szew,


a zakończyć podkładając pod materiał w poprzek. W ten sposób przeszywam maszyną gumkę i będzie się już trzymała w materiale. 


Po drugie, można jeszcze na początku szycia zostawić dłuższy brzeg gumki i kończąc skrzyżować ją z końcem, tak jak to pokazałam na zdjęciu. Kończąc szew przeszyłam całe skrzyżowanie. Teraz za równo początek jak i koniec gumki zawracają w przeciwne dla siebie kierunki i już raczej się nie wysuną bo cały ten fragment jest przeszyty ściegiem.


Bluzeczka gotowa.


Mężowi gdy robił zdjęcie, zadrżała dłoń :)


Mam nadzieję, że znowu udało mi się podpowiedzieć Wam jakiś ciekawy pomysł na szycie. 
Pozdrawiam Was!


4 komentarze:

 1. Motylek na topie i na Tobie ożywa :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żebym tylko z nim gdzieś nie odfrunęła :-)

   Usuń
 2. Bardzo ładna bluzeczka. I ciekawy pomysł z tą gumką w tuneliku overlokowym. Dzięki niemu przyszedł mi do głowy jeszcze inny (pomysł) na wykończenie dekoltu, może go kiedyś wykorzystam, a na razie bardzo dziękuję za Twój blog i lekcje, których udzielasz.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miły komentarz i zapraszam na kolejne lekcje ;-)

   Usuń