poniedziałek, 16 maja 2016

Koszulowe know how ciąg dalszy - plisa odszycia rękawa - sposób łatwy

Pokażę Wam sposób jak alternatywnie wykończyć rękaw w koszuli bez konieczności robienia tzw. "domku".

Wpadłam na ten patent w wyniku pomyłki :-)
Moja pomyłka polegała na tym, że zrobiłam zbyt długie rozcięcie i skrojona wcześniej plisa sięgnęła jego krańca zamiast odrobinę wystawać poza. Zamiast pruć postanowiłam zrobić z tego użytek. Wierzchnią plisę przyszyłam również tak aby jej górny brzeg stykał się z końcem rozcięcia. Przyszyłam ją prawą stroną do lewej strony rękawa.

Jesteśmy teraz na prawej stronie rękawa. Wyciągam tą większą, przyszytą od lewej strony, wierzchnią plisę do siebie i przypinam szpilkami dla stabilizacji. Szpilkami łapię też plisę spodnią.Teraz odwracam całość lewą stroną do siebie i wykonuję rygielek - czyli gęsty, wąski zygzak w miejscu zetknięcia się końca plis z końcem rozcięcia.Wracam na prawą stronę, podwijam wierzchnią plisę i ponownie spinam szpilkami, łapiąc przy tym też plisę spodnią.


Teraz zamiast robić tzw. "domek", zawijam górny brzeg plisy wierzchniej pod spód i obszywam ten fragment na kwadratowo :-) To ogromne ułatwienie a do tego gwarantuję Wam, że zawsze wyjdzie estetycznie a domek przecież nie zawsze się udaje :-) Aha i nie martwcie się - tak też jest "przepisowo", koszule "sklepowe" też są tak czasem wykończone :-)Po zrobieniu na górze plisy prostokąta przystębnowuję brzeg plisy.


Koniec, plisa gotowa, prawda że łatwe? 


Jeszcze jedna podpowiedź: szyjąc górny brzeg w kwadrat, należy jego dolny bok wykonać poniżej rygielka - to zapewni nam dodatkową wytrzymałość rozcięcia.


Ja tego sposobu użyłam do szybciutkiego wykończenia dwóch fajnych koszul:Polecam Wam ten sposób i pozdrawiam Was serdecznie!!!

9 komentarzy:

 1. Sprytne, zapamiętam to. Poza tym świetne koszule, kontrastowy materiał robi wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie szyłam jeszcze koszul. Ale wiem teraz, gdzie zaglądnąć, jak się za to zabiorę :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Wykończenie mankietu na tip top! Kapitalnie wyglądają te koszule z kontrastowymi,wzorzystymi wykończeniami od wewnątrz. Jesteś istną skarbnicą wiedzy ! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Estetyczne wykończenie koszuli to dla mnie wciąż wyższa szkoła jazdy. Chyba jeszcze długo nie zdecyduję się na samodzielne szycie tej części garderoby :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No szycie koszul z takim wykończeniem to dla mnie poziom mistrzowski i Ty na pewno go osiągnęłaś już dawno :-) Na pewno skorzystam z Twoich tutoriali jak będę takową szyła :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny patent, wygląda jakoś bardziej estetycznie niż typowy "domek" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. wow, wnętrza koszul wyglądają perfekcyjnie!

  OdpowiedzUsuń