środa, 24 lutego 2016

Bluzka z koronki a koronki w tym sezonie będą bardzo hot!

W nadchodzącym sezonie koronkowe tkaniny i dodatki będą jednym z popularniejszych trendów i widać to w propozycjach projektantów na lato. Ja już jedną koronkową bluzkę uszyłam sobie a drugą na zamówienie. Pomyślałam, że może przyda Wam się opis :-)Na prosty top z koronki, taki jakiego szycie pokażę poniżej, wystarczy metr elastycznej koronki i pół metra mikrofibry stanowiącej spód bluzki. Spodu nie musimy wszywać, taką bluzkę można nosić z kontrastowymi koszulkami pod spodem.

Z koronki i mikrofibry wycięłam części przodów i tyłów i zeszyłam oddzielnie. Do szycia użyłam gęsto ustawionego owerloka czteronitkowego.


Do części koronkowej doszyłam rękawy. 


Jak widzicie całość szyje się ekspresowo bo teraz już mogę zabrać się za łączenie ze sobą koronki i mikrofibry. Spięłam więc ze sobą obie bluzki na linii dekoltu układając je do siebie prawymi stronami. 


Aby zachować elastyczność dekoltu, zeszyłam obie części również owerlokiem.


Następnie, na maszynie, ściegiem elastycznym przystebnowałam zapas szwu do części z mikrofibry. To był jednak błąd. Materiał się rozbił i dekolt falował się i odstawał.  


Aby to naprawić, wyprułam ten szew a następnie wróciłam na lewą stronę bluzki i wzdłuż szwu owerlokowego przeszyłam dekolt na maszynie, ściegiem elastycznym wzmocnionym, ustawiając bardzo mocne naprężenie górnej nitki. To pomogło, dekolt został odpowiednio ściągnięty i ustabilizowany.


Część spodnią połączyłam z wierzchnią również szwami ramion i na niewielkim odcinku szwów bocznych.Po przeszyciu tych szwów obejrzałam bluzkę na lewej stronie i  okazało się że brzegi ramion warstwy spodniej wychodzą poza linię ramion części wierzchniej. Przycięłam je więc i przyszyłam owerlokiem do szwów ramienia części z koronki.


Jeszcze nie posiadam renderki więc dolne brzegi bluzki wykańczam podwójną igłą wcześniej fastrygując. Tu również ustawiam mocny naciąg górnej nici. To ustawienie zawsze pomaga mi wykańczać elastyczne materiały. Bluzeczka gotowa :-) 


To teraz biegiem po koronkę i do maszyn żeby na lato mieć modną bluzkę!
Pozdrawiam Was serdecznie!

4 komentarze:

 1. Świetna bluzeczka:) Mam pytanie donośnie tego naciągu. Mocny naciąg górnej nitki to ustawianie w górę 5,6,7 czy w dół 4,3,2? (cyferki na pokrętle)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ moja maszyna jest sterowana komputerowo i nie mam posiada pokręteł. Ustawiam po prostu mocniejszy, czyli większy naciąg górnej nici.

   Usuń
  2. Też mam komputerową i zrywa mi nici na dzianinie. Zwykła mechaniczna szyje bez problemów. Igła podwójna do dzianin itd.nici dobre a zrywa. Dlatego się pytam.

   Usuń